Ekspertų įžvalgos. Svarbiausi baldų projektavimo aspektai.

 

„Blank Page“ mokymų akademijos nemokamų edukacinių seminarų – mokymų tikslas yra kilstelėti interjero dizainą ir namų įsirengimo procesus į aukštesnį lygį. Kam to reikia? Kad atsirastų dialogas tarp specialistų ir užsakovų, visos pusės galėtų susišnekėti ta pačia kalba. Kad atsirastų daugiau objektyvumo renkantis sprendimus, geriausius savo srities specialistus, ekspertus, kurių patirtys gali apsaugoti nuo nenumatytų klaidų. Tik savo informacinių partnerių dėka galime, skleisti žinią apie savo projektą ir pasiekti platesnę auditoriją. Tad prie mūsų projekto informacinių partnerių yra prisijungę: e-interjeras.lt, CityNow, Discontract, Delfi Būstas.

 

Įmonės UAB Virūna nestandartinių baldų gamybos komanda, pasidalino nestandartinių korpusinių baldų kūrybos ir gamybos procesų užkulisiais.  Kūrybos procesas yra  tarsi ledkalnis: matome tik viršūnę – pagamintą baldą, o didžiausia dalis – kelias iki to, yra nematomas. Dažnai besiruošiantiems projektuotis baldus iškyla klausimų, kodėl baldo kaina yra kokia yra, kaip pasirinkti optimaliai ir nepermokėti, atsižvelgiant į savo poreikius. Ekspertai pasidalino savo įžvalgomis apie tai, kokią dalį baldo vertės sudaro medžiagos ir kokie aspektai svarbiausi projektuojantis baldus, kokie turėtų būti pagrindiniai žingsniai, vedantys prie norimo rezultato – Jūsų poreikius atitinkančių baldų. Įmonės Virūna ekspertai dalinasi žingsniai kaip vyksta visas kelias nuo idėjos iki baldo.  Seminaro įrašą galite peržiūrėti čia

Pirmas žingsnis. Idėjos ir projekto parengimo dalis.

Pirmiausia turite aiškiai žinoti, kokia Jūsų vizija. Tai padaryti yra ne vienas kelias, tačiau svarbu suprasti, jog nesvarbu, ar tai darysite patys ar su interjero dizainerio pagalba, būtina aiškiai žinoti, kokio rezultato yra siekiama. Susiformuokite tikslias gaires stiliaus, formų, medžiagų prasme, kad procese neišklystumėt iš kelio. Vizija yra tai nuo ko atsispiria baldų gamintojai.

Antras žingsnis. Konsultavimo, projekto koregavimo ir pasiūlymo rengimo dalis.

UAB Virūna nuotr.

Kuo ankstesniame etape prie Jūsų prisijungia profesionali baldų gamintojų komanda tuo daugiau sutaupote laiko.  Kai kuriais atvejais gamybos kompanija jau pradiniame etape įsitraukia į diskusiją – tai gali būti ypatingai naudinga, nes specialistas iš karto gali vertinti, ar įmanoma viziją įgyvendinti ir kaip tai padaryti efektyviausiai. Tai didelės specialisto resursų sąnaudos, kuriančios ypatingą vertę Jums.

Trečias žingsnis. Projekto derinimo, detalizavimo, priežiūros dalis.

Kas yra atsakingas už tai, kad į Jūsų drabužinę tilptų 50 batų porų, kurias reikia ten sutalpinti? Interjero dizaineris? O jeigu jo nėra?  Tokias detales būtina numatyti pradiniuose projektavimo etapuose. Be jų įvertinimo, individualaus baldo projektavimas netenka prasmės. Taigi baldų gamintojas turi įvertinti visus Jūsų unikalius poreikius. Save ir klientą gerbiančioms  baldų gamybos kompanijoms rūpi galutinis rezultatas, tad kartais projekto derinimas vyksta derinant ne tik baldo detales, bet vertinant elektros, santechnikos, apdailos  dalis. Pavyzdžiui, jeigu planuojate diegti išmanaus interjero sprendimus, tai baldinės dalies sprendimus gamintojas derina  pradiniuose erdvės įrengimo etapuose.

Ketvirtas žingsnis. Konstravimas.

Paprastą baldą galima sukonstruoti tiesiog surašant detalių matmenis. Jeigu baldas susideda iš skirtingų  sudėtinų medžiagų, turi unikalių elementų, reikalingi suderinamumai su būsto inžineriniais tinklais, yra neįprastos formos ar gabaritų, tuomet pats konstravimo procesas sudaro svarią baldo vertės dalį.  Gerai suprojektuota konstrukcinė dalis – kaip namo pamatas, jeigu jis stiprus, visi kiti elementai irgi veiks tiksliai ir turėsite ilgaamžį rezultatą.

Penktas žingsnis. Gamybos procesai ir sąnaudos.

Medžiagų ir furnitūros vertę labai lengva suvokti, nes tai galutiniam naudotojui matoma dalis. Tačiau dažnai pamirštama įvertinti, jog iki  rezultato vedė gamybos procesai ir atitinkamos technologijos bei kompetencijos. Labai skirsis kaina baldo, kuriam naudojamos standartinės jau paruoštos medžiagos, kurių apdirbimas lengvas ir greitas, nuo baldo kuris gaminamas iš ruošiamų medžiagų arba netgi specialiai projektui kuriamų medžiagų. Pastaruoju atveju gamintojas privalo įsivertinti rizikas, nusimatyti tam papildomus resursus.

Šeštas žingsnis. Logistika ir montavimas.

Supjautos ir paruoštos baldo detalės vis dar yra tik detalės, tam, kad taptų baldu reikia jas sumontuoti. O kaip atrodys galutinis rezultatas priklauso nuo to, į kieno rankas paklius detalės, kiek kompetencijų turės meistrai. Jūsų patirtis šiame procese bus neatsiejama nuo jų kultūros, tvarkos supratimo.

Septintas  žingsnis. Papildomi ir užbaigimo darbai.

Patikimam baldų gamintojui visuomet rūpi, kaip atrodys galutinis rezultatas. Juk  baldas jo vizitinė kortelė. Tokie gamintojai skiria resursus atlikti papildomus darbus ir bet kokiu atveju užbaigti projektą iki idealaus siekiamo rezultato.

PATARIMAS. Nepapulkite į spąstus –  jeigu gamintojas prašo brėžinius patvirtinti parašu ir tai reiškia, kad užfiksuojami ten esantys matmenys, galite pasirašyti sau nuosprendį. Individualius baldus ir gaminatės tam, kad jie būtų pritaikyti Jūsų unikaliai situacijai. Ir baldų pritaikymas pagal situaciją turėtų likti gamintojo atsakomybe.

Aštuntas žingsnis. Garantinis ir pogarantinis aptarnavimas.

Gaminio kainą sudaro ir gamintojo prisiimama atsakomybė įsipareigoti ilgalaikiam bendradarbiavimui ir pirmiausia gaminio privedimui prie idealaus norimo rezultato, o vėliau garantiniam bei pogarantiniam aptarnavimui. Tai ypač svarbu jeigu į savo baldų sprendimus žiūrite tvariai ir siekiate ilgalaikio rezultato.

UAB Virūna nuotr.
Taigi, kad būtų lengviau pereiti visą procesą iki namuose stovinčių Jūsų baldų, turite atsakyti sau į kelis klausimus:

1. Ar Jums reikalingas interjero dizaineris/architektas?

Ar projektuojatės vieną baldą, kur aiškiai suprantat savo poreikius, žinot iš kokių medžiagų norėsite gaminti ir matot tikslią viziją, kaip jis turės atrodyti? Tuomet tikriausiai galite keliauti tiesiai pas baldų gamintoją ir derinti projektą su juo. Tačiau  jeigu reikalingas didelis projektas, kur nėra visiškai aiški vizija, reikalingi kompleksiniai estetikos ir technologiniai sprendimai, paklauskite savęs ar patys savarankiškai  gvildendami tokį projektą ne per daug rizikuojate galutiniu rezultatu?  Ar turite tam pakankamai kompetencijos,  o svarbiausia laiko? Galbūt tokiu atveju visgi būtų tikslinga šią užduotį deleguoti interjero dizaineriu.

2. Koks baldas ar sprendimas reikalingas?

Reikalinga tik funkcija, ar ir dizaino sprendimas, galbūt akcentinis baldas? Šie variantai pareikalaus skirtingo Jūsų laiko ir piniginių resursų.

3. Kiek galite skirti savo laiko projekto įgyvendinimui?

Derinant projektą su gamintoju naudojamas ne tik gamintojo, bet ir Jūsų laikas, procesai užtrunka. Todėl turite nuspręsti ar pats norėsite sėsti prie stalo ilgiems aptarimams su gamintojais.

UAB Virūna nuotr.

4. Kiek planuojate naudotis perkamais, ar užsakomais baldais?

Nuo to priklausys, kiek verta į juos investuoti. Svarbu gerai tai įsivertinti ir sprendimus optimizuoti.

5. Kokio dydžio biudžetą galite skirti?

Iš karto nusistatykite savo biudžeto ribas, tai leis kryptingai rinktis sprendimus nepervertinant savo galimybių ir sutaupant daug laiko. Pradiniame etape įsivardinus biudžetą specialistai gali Jums siūlyti būtent geriausius sprendimus, atliepiančius Jūsų galimybes.

PATARIMAS: Rinkdamiesi gamintoją jokių būdu nelyginkite skirtingų pasiūlymų tik pagal galutinę kainos eilutę.  Toks pasirinkimas galimas tik tuomet, jeigu gamintojus konkursuojate turėdami tikslią užduotį – iš detalizuotą projektą, kur aiškiai nustatyta baldo sandara,parinktos konkrečios medžiagos, furnitūra ir turėdami tokią užduotį visi gamintojai skaičiuoja pagal vieną receptą, o ne siūlo skirtingus  sprendimus. Lyginti galite tik lygiaverčius pasiūlymus.

Dar norėtųsi pastebėti, kad yra ne tik skirtingi medžiagų, baldo sudėtingumo, bet ir skirtingi gamintojų tipai – skiriasi jų sąnaudos: baldų projektavimo, gamybos, priežiūros procesams, kitos išlaidos. Todėl nenustebkite, jei ir detalizuotų brėžinių pasiūlymai gali skirtis dešimtimis procentų. Natūralu, kad sprendimus besirenkantis žmogus neprivalo idealiai suprasti visų procesų ir juose nepasiklysti, kad to išvengtumėte visada ypatingai naudinga kreiptis pirminei konsultacijai į specialistus – architektą, interjero dizainerį ar baldų gamintoją. Lygiai taip pat drąsiai su gamintojais turėtų konsultuotis ir interjero dizaineriai – bendradarbiavimas visada padeda sutaupyti laiko, energijos, o tam tikrose situacijose ir pinigų. Nebijokim komunikuoti, kad rezultatas pranoktų lūkesčius.

UAB Virūna nuotr.