Stalviršis. Trumpai ir aiškiai, kurią baldinę medžiagą rinktis.

 

Vis dažniau klientai kreipiasi su klausimu apie tai, kokie stalviršiai šiuo metu yra madingi. Blank Page studijos interjero dizainerė Rūta Bužinskaitė sako, jog  čia norėtųsi sustabdyti ir paprašyti susimąstyti. Stalviršis  virtuvėje,  nepriklausomai nuo to ar gaminate daug ar mažai, vis tiek yra intensyviausiai naudojama baldo dalis. Todėl pasirinkimą lemti turėtų tikrai ne mados, o labai tikslūs Jūsų poreikiai ir paviršiai juos atliepiantys savo savybėmis. Dirbant su interjero projektais dažnai dizainerei tenka susidurti su klientais, kurie apie virtuvės stalviršių pasirinkimo spektrą net nenumano. Svarbiausia yra išsiaiškinti kliento poreikį, pomėgius ir įpročius, bei tai įvertinus pasiūlyti geriausius sprendimus. Tad Blank Page studijos dizainerė dalinsi su skaitytojais pagrindine informacija apie stalviršių rūšis ir jų skirtumus.

Svarbūs kriterijai renkantis stalviršius:

 • Naudojimo ypatumai/intensyvumas ( praktinė naudojimo pusė)
 • Estetikos ypatumai ( stiliaus galimybės)
 • Konstrukciniai ypatumai ( gamybinės galimybės)
 • Kaina

Laminuotas medžio drožlių plokštės (LMDP) stalviršis.

Baldo dizainas “Blank Page” studija
 • Žaliavinė medžiaga – medžio drožlių plokštė, kuri gali būti pastiprinama vidutinio tankumo medžio plaušo plokšte (priklausomai nuo gamintojo gali skirtis), dengiama apsauginiu aukšto slėgio laminato sluoksniu (HPL), kuris tarnauja ir kaip apsauga ir kaip dekoro elementas, užduodantis  bendrą produkto vaizdą ( raštą, tekstūrą, faktūrą)
 • Šis stalviršio tipas atsparus drėgmei, karščiui, šalčiui, mechaniniams pažeidimams, buitinėms valymo priemonėms, trinčiai. Atkreipkite dėmesį! Jeigu yra pažeidžiamas giliai, iki žaliavinės plokštės, negali būti atnaujintas ar užtaisytas, ir pažeistoje vietoje gavęs drėgmės gali „išsipūsti“.
 • Galimi skirtingi briaunų tipai ir stalviršio storiai: 36-40 mm apvalinta briauna, 36-40 mm. statmena briauna, 16-25 mm statmena briauna.
 • Dėl produkto savybių virtuvės stalviršius gaminant iš šios medžiagos kriauklės tvirtinimas galimas tik iš viršaus.
Compact HPL stalviršis

Plonas 10mm storio stalviršis itin elegantiškai ir estetiškai atrodantis.

Interjero ir baldų dizainas „Devyni architektai“
 • Tai daugiasluoksnė lakštinė medžiaga, kuriai gauti naudojamas aukštas slėgis ir aukšta temperatūra.
 • Medžiagos paviršius atsparus drėgmei, kraštutinėms temperatūroms ( karščiui, šalčiui), garams, trinčiai,mechaniniams pažeidimams, neįgeria dėmių. Pažeidus paviršių giliai, iki užpildo, užtaisyti nepavyks, tačiau užpildas taip pats atsparus drėgmei, tad keisti detalės nėra būtina.
 • Svarbu! Nors medžiaga yra itin tvirta ir pasižymi dideliu tankiu, ji gali reaguoti į aplinkos temperatūros ar drėgmės pokyčius ir trauktis arba plėstis priklausomai nuo dirgiklių. Tai gali lemti vadinamąjį “bangavimą” kai horizontalus paviršius išsikraipo. Todėl montuojant Compact HPL ypatingai svarbi baldus montuojančių meistrų kvalifikacija ir montavimo technika.
 • Medžiagos briaunos nereikia papildomai apsaugoti, ją galima palikti atvirą. Medžiaga tinkama frezavimui, todėl gali būti lengvai formuojamas ir briaunos storis bei forma. Dėl šių savybių virtuvės stalviršius gaminant iš Compact HPL galimas plautuvės tvirtinimas iš apačios.
Baldų dizainas ir gamyba „Juritta Furniture“
Lietas, dirbtinio akmens stalviršis.

Dirbtinio, lieto akmens kompozitas susideda iš  60% – 70% aliuminio trihidrato (ATH) ( natūralūs mineralai) kaip medžiagos užpildo bei 30% – 40% poly-metyl-met-akrilato (PMMA) (akrilo derva) kaip medžiagos rišiklio. Šių dviejų medžiagų santykis lemia  medžiagos tvirtumo lygį.

 • Šis stalviršio tipas tvirtas, vienalytės medžiagos, beporiu paviršiumi. Medžiaga atspari drėgmei.
 • Svarbu! Medžiaga neatspari mechaniniams įbrėžimams, karščiui, šalčiui, temperatūrų pokyčiams, abrazyvams, kalkėms. Tačiau medžiagos paviršių galima “šlifuoti”, atnaujinti, esant poreikiui.
 • Medžiagos vienalytiškumas leidžia formuoti kreivalinijinių formų paviršius, kuriuose specialių klijų dėka nebus matomos jungimo siūlės.
 • Galimi keli plautuvės montavimo variantai: plautuvė vientisai gaminama iš tos pačios medžiagos; plautuvė tvirtinama iš apačios; plautuvė tvirtinama iš viršaus;
 • Medžiagos savybės leidžia paviršiuje atlikti frezavimus, formuoti drenažą, ertmes aksesuarams, iš tos pačios medžiagos formuoti sieneles bei lentynėles be papildomų sujungimų.
Corian gamintojo nuotr.
Porceliano keramika/ Aglomeruoti dirbtiniai akmenys/ kvarco plokštės

Tai skirtingi, alternatyvūs stalviršių sprendimai, sukurti bandant atliepti dažniausiai pasitaikančius vartotojų poreikius ir universaliai apjungti daugumą kriterijų, pagal kuriuos renkamasi stalviršio medžiaga.  Pradėti kurti siekiant surasti atmainą natūralių akmenų stalviršiams, kurie priklausomai nuo skirtingos rūšies, tačiau gali pasižymėti porėtumu ( o tai reiškia įgeriamumą ir lengvai besiformuojančias dėmes), mažu atsparumu mechaniniams pažeidimams, aukšta kainų klase. Dažnai šie alternatyvūs sprendimai skiriasi savo gamybos technologijomis ir medžiagų sudedamosiomis dalimis bei jų santykiu. Tačiau visuomet jiems gaminti naudojama dalis natūralių sudedamųjų medžiagų, pigmentuojamų ir rišamų tarpusavyje. Natūralių ir sintetinių sudedamųjų dalių santykis lemia produkto savybes.  Tačiau visas šias pozicijas jungia keletas bendrų savybių:

 • Dažniausiai pasižymi neporėtumu, taigi neįgeria dėmių, antibakterinėmis savybėmis, ypatingu atsparumu trinčiai ir mechaniniams pažeidimams, karščiui bei UV poveikiui.
 • Galimi keli plautuvės montavimo variantai: plautuvė vientisai gaminama iš tos pačios medžiagos; plautuvė tvirtinama iš apačios; plautuvė tvirtinama iš viršaus.
 • Atkreipkite dėmesį! Pasižymi antibakterinėmis savybėmis ( nesukuria terpės bakterijoms veistis), gali saugiai liestis su maistu.
 • Paviršius itin atsparus šveitimui, įbrėžimams ir giluminiams pažeidimams, cheminėms medžiagoms, dezinfekavimo priemonėms ir plovikliams, karščiui, šalčiui.
 • Kainų klasė dažniausiai žemesnė negu natūralaus akmens.
Ottocento Lapitec gamintojo nuotr.