Nestandartinių Baldų Medžiagos. Kuri medžiaga tinkamiausia Jums?

 

„Blank Page“ mokymų akademijos nemokamų edukacinių seminarų – mokymų tikslas yra kilstelėti interjero dizainą ir namų įsirengimo procesus į aukštesnį lygį. Kam to reikia? Kad atsirastų dialogas tarp specialistų ir užsakovų, visos pusės galėtų susišnekėti ta pačia kalba. Kad atsirastų daugiau objektyvumo renkantis sprendimus, geriausius savo srities specialistus, ekspertus, kurių patirtys gali apsaugoti nuo nenumatytų klaidų. Tik savo informacinių partnerių dėka galime, skleisti žinią apie savo projektą ir pasiekti platesnę auditoriją. Tad prie mūsų projekto informacinių partnerių yra prisijungę: e-interjeras.lt, CityNow, Discontract, Delfi Būstas.

 

Kietieji baldai lietuvių namuose užima vis didesnę erdvės dalį. Dauguma mėgsta, kad daiktai turėtų savo vietas, bet net gyvenant minimalizmu grindžiamą gyvenimo būdą, jiems reikalingi laikymo sprendimai. Dažniausiai tai kietieji baldai. Kiekviena erdvė yra unikali ir labai dažnai naujakuriams, nepriklausomai nuo to ar įsikūrinėja namus ar kitokios paskirties patalpas tenka ieškoti individualių būtent tai erdvei pritaikytų kietųjų baldų sprendimų. Vienas iš svarbiausių ir beveik visuomet individualiai gaminamų baldų  – tai virtuvės baldai turintys atliepti itin skirtingus naudotojų poreikius. Gyvename pasirinkimų gausybės laiku, ne išimtis yra ir baldinių medžiagų sritis. Renkantis baldines medžiagas, apsprendžiame ne tik baldų, o kartu ir erdvės estetinę, vizualinę raišką, bet ir praktinius naudojimo aspektus. Paprastai tariant nuo medžiagų pasirinkimo priklauso ar kietieji baldai tarnaus mums ir atlieps vartotojo poreikius, ar vartotojas turės prisitaikyti ir tarnauti baldui.

Tam, kad apsisprendimai renkantis baldines medžiagas būtų lengvesni Blank Page akademija, organizuotame seminare BALDINĖS MEDŽIAGOS pristatė skirtingų sričių specialistų įžvalgas ir patarimus, padėsiančius  lengviau suprasti,  kokiais kriterijais remiantis reikėtų rinktis medžiagas savo kietiesiems baldams. Seminaro įrašą galite peržiūrėti čia

Antanas Pranckūnas (UAB Finų Medis) baldinių medžiagų ekspertas, atstovaujantis baldinių medžiagų gamintoją  EGGER ir UNILIN. Išsamiai pristato korpusinių baldų gamybos medžiagas, jų skirtumus ir savybių pritaikomumą. Svarbu suprasti, kad esant plačiam pasirinkimui, dažnai kyla klaidingų vertinimų ir mitų. Taigi pirmiausia specialistas pakomentavo dažniausiai pasitaikančius mitus.

Baldinės plokštės nėra draugiškos aplinkai – MITAS

Žiedinės ekonomikos principas jau seniai naudojamas baldinių plokščių gamyboje. Skirtingos įmonės plokščių gamybai sunaudoja nuo 60 iki 100 procentų perdirbtos ar nekondicinės medienos. Specialisto atstovaujamos gamybos kompanijos  yra socialiai atsakingos, vadovaujasi tvaria miškininkyste. Lietuvos rinkoje vienintelis gamintojas UNILIN, kuris 100% baldinių plokščių gamybai naudoja perdirbtą medieną.

Baldinės plokštės išskiria kenksmingas medžiagas – MITAS

Dar vienas mitas – formaldehidai. Formaldehidas yra natūrali medžiaga, kurios galima rasti tiek daržovėse, vaisiuose ar duonoje. Visos baldinės plokštės Lietuvos rinkoje atitinka E1 arba E0.5 klasę ir yra saugios naudoti baldų gamybai.Specialistas taip pat iškelia labai svarbų aspektą, jog renkantis plokštes svarbu suprasti kuo skiriasi žaliavinė medžiaga, kurios dažnai galutinis vartotojas net nemato, tačiau nuo jos savybių priklauso baldo naudojimas ir ilgaamžiškumas.

Taigi trumpai kokios pagrindinės medžiagos naudojamos korpusinių baldų gamyboje:

Medžio drožlių plokštė (MDP)
MDP

Gaminama iš skirtingų frakcijų medžio drožlių –  viduje stambesnės, išoriniuose sluoksniuose smulkesnės ir tankesnės. Tokiu būdų sukuriamas tvirtas paviršius furnitūrai ir tvirtinimo detalėms. Plokštės gamybos procesas, suspaudimo laipsnis daro įtaką plokštės kokybei. Labiau suspaustose plokštėse geriau laikosi medvaržčiai, furnitūra, baldas nekeičia formos, rečiau lūžinėja, skilinėja plokštės krašteliai. Svarbu! Norint apsaugoti MDP žaliavinę plokštę nuo drėgmės ir aplinkos poveikio, reikia sandariai uždengti tiek plokštumas, tiek briaunas. Tam atliekamas plokštumų ir kraštų laminavimas – briaunavimas.

Vidutinio tankio medžio plaušo plokštė (MDF)
MDF

Tai didelio tankio medžiaga, todėl ją dažnai renkamasi dėl didesnio lankstumo ir gamybos įvairovės.

MDF pliusai ir galimybės:

 • Dėl didelio tankio ir lygaus paviršiaus ypač tinkama frezavimui, dažymui.
 • Kraštai gali būti ne laminuojami, o dažymo/lakavimo pagalba apsaugomi nuo aplinkos poveikio.
 • Dėl tobulai lygaus paviršiaus, naudojant MDF galima išgauti aukšto blizgumo ar aukšto matiškumo  plokštės.
 • Taip pat MDF gali būti spalvotas per visą savo tūrį, tai leidžia tik lakuojant skirtingų spalvų medžiagą turėti įvairiaspalvius sprendimus interjere.
Aukšto tankio medžio plaušo plokštė (HDF)

Gaminamas kaip ir MDF tik dar stipriau supresuojamas ir gerokai plonesnis. Todėl laminuota arba dažyta, ši medžiaga dažniausiai naudojama baldų nugarėlėms.

Visos aukščiau išvardytos žaliavinės plokštės turi būti apsaugomos nuo bet kokio išorinio aplinkos poveikio, būtent todėl jos yra dengiamos skirtingais apsauginiais paviršiais. Jų dėka plokštės įgauna tiek praktiškas atsparumo savybes, tiek ir skirtingus dekorus.

LMDP plokštės

Medžiagos, kuriomis galima padengti žaliavinę plokštę:

 • Melamino dervoje įmirkytas popierius
 • Aukšto slėgio laminatai ( CPL/HPL)
 • Lukštas
 • Plėvelė
 • Dažai
 • Lakas
Dekorai

Melaminu laminuota medžio drožlių plokštė pasižymi šiomis savybėmis:

 • Didelis paviršiaus dekorų, spalvų, tekstūrų pasirinkimas;
 • Lengva apdirbti, prižiūrėti, valyti;
 • Atsparios trinčiai, temperatūrai, UV spinduliams (nekeičia spalvos);
 • Nekenksmingos aplinkai ir tinkamos perdirbti;
 • Turi antibakterinių savybių (ne visų gamintojų)

SVARBU. Kaip tikroviškai atrodys ir kokį jausmą naudojant kels laminuoti paviršiai, smarkiai priklauso nuo paviršiaus tekstūros (piešinio iškilumo). Gamybos proceso metu įspaudžiami įvairūs reljefai.  Tai suteikia plokštėms išskirtinumo, natūralumo. Jūs tai jaučiate matydami, liesdami baldo paviršių. Šiandien technologijos leidžia išgauti labai realistinį paviršių, gamintojai jau gali pasiūlyti plokščių laminavimo sprendimus su paviršiaus piešinį visiškai idealiai atitinkančia struktūra, vadinama sinchraporine.

Stalviršis
EGGER stalviršis

Rinkos lyderis EGGER siūlo kolekciją „Feelwood“, kurios paviršiai sukelia jausmą tarsi liestum natūralų medį, tačiau vistiek išlaiko visas padidinto atsparumo savybes būdingas laminuotiems paviršiams.

Tuo tarpu laminuotas MDF Jums bus naudingas tuomet, kai atsiras tam tikri specialūs poreikiai:

 • paviršių reikės frezuoti (MDF galima atverti, priešingai negu MDP)
 • arba bus reikalingas itin blizgus ar itin matinis paviršius.
 • Jeigu norėsite durelių atidarymui naudoti ne paviršines, o frezuotas rankenėles.
 • Reikės išgauti kreivalinijines baldo formas.
Matiniai paviršiai.
Matinis MDF

Sparčiai populiarėjant visiškai matiniams paviršiams, laminuotas MDF naudojamas vis dažniau. Šiam poreikiui atliepti rinkoje pasirodo skirtingų gamintojų “anti finger print” sprendimai. Tai specialiomis technologijomis išgaunamos paviršiaus savybės, kurių dėka ant idealiai matinio paviršiaus lieka gerokai mažiau pirštų antspaudų. Vienas iš “antifinger print” baldinių medžiagų gamintojų yra EGGER ir jų kolekcija “Perfect Sense”. Tačiau labai svarbu suprasti, kad  nei vienas gamintojas dar nesukūrė stebuklingo  sprendimo ant kurio pirštų antspaudų neliktų iš viso. Taigi, dažniausiai baldininkams ir medžiagų tiekėjams užduodamas klausimas ar paviršius nusičiupinės, turi tik vieną atsakymą – jeigu ant paviršiaus atsiras nešvarumai, juos visada reikės nuvalyti nuo bet kokios medžiagos. Tad svarbiausia realistiškai vertinti situaciją – rinkdamiesi itin aukšto matiškumo paviršius, gausite išskirtinę velveto švelnumo tekstūrą, ant jos mažiau matysis pirštų antpaudai, tačiau paviršių teks valyti, kaip ir bet kokį kitą.

Na ir galiausiai tiems vartotojams, kuriems reikalingi padidinto atsparumo sprendimai bei plačios gamybinės galimybės,  Antanas Pranckūnas (UAB Finų Medis) atstovas siūlo pagalvoti apie aukšto slėgio laminatus.

Aukšto slėgio laminatas ( HPL/CPL)
EGGER stalviršiai

Daugiasluoksnė, kieta medžiaga, kurios viršutinis dekoratyvinis sluoksnis padengtas permatoma melamino plėvele, suteikiančia paviršiui stiprumo.

Medžiaga pasižymi:

 • atsparumu trinčiai,
 • karščiui,
 • tinkama intensyvaus naudojimo paviršių apdailai
 • tinkama kreivalinijiniams paviršiams išgauti
 • Tinkama tiek vertikaliems, tiek ir horizontaliems paviršiams

PATARIMAI, KAIP PRIŽIŪRĖTI IR NAUDOTI MATINIUS PAVIRŠIUS

Matiniai paviršiais pasižymi panašiomis savybėmis kaip ir medžio masyvas. Svarbu! Paviršiai turi būti valomi tik minkšta, drėgna šluoste. Negalima naudoti abrazyvinių medžiagų arba miltelių, metalinių kempinėlių, poliruoklio, miltelių, baldų valiklių, baliklių, rūgštinių valiklių ar garų valymo įrangos. Šių atsargumo priemonių reikia paisyti, kadangi nuo abrazyvinių valiklių, aštrių kempinių ar indų plovimo šluosčių, jei valoma per stipriai, ant paviršiaus lieka ryškios dėmės, kurios sugadina paviršių ir jų nebegalima pašalinti. Riebalų likučiai taip pat turėtų būti pašalinti kuo greičiau (per 48 valandas), nes paviršius gali būti pažeistas, jei per ilgai juos paliksite.

PATARIMAI KAIP IŠVENGTI ANT PAVIRŠIAUS „DRYŽIŲ”.

Valant paviršių organiniais tirpikliais, šaltu vandeniu ir senomis šluostėmis, dažnai susidaro dryžiai. Kad valant nesusidarytų dryžių, rekomenduojama paviršių nuvalyti šiltu vandeniu ir nusausinti popieriniais rankšluosčiais arba mikropluošto šluostėmis.

 

Natūralus medžio lukštas

Lietuviams gamta yra itin svarbi gyvenimo dalis, todėl vis dažniau norime įsileisti ir į savo erdves natūralių medžiagų ir turėti galimybę mėgautis dalele gamtos. Vienas iš natūralių medžiagų sprendimų gamtos mėgėjams interjero detalių ir kietųjų baldų gamybai rinktis medžio lukštą. Ilgametę patirtį šioje srityje sukaupęs įmonės UAB Vegtomas vadovas ir šios srities specialistas Darius Sinkevičius pasidalino savo įžvalgomis padėsiančiomis išvengti nemalonių staigmenų renkantis šią medžiagą.

Natūralus medžio lukštas pagal gamybos metodus skirstomas į:

 • Drožtinį
 • Lukštentą
 • Lakštinį
Tangentinis/ Pusiau tangentinis/ Radialinis raštas

Vienas kertinių parametrų renkantis medžio lukštą yra raštas. Raštai gali būti trijų pagrindinių tipų ir priklauso nuo pasirinkto gamybos metodo.

 • Tangentinis
 • Pusiau tangentinis
 • Radialinis

Klientams kurie apsisprendžia, kad savo namų erdvėje norės rinktis būtent natūralų lukštą, labai svarbu įsivertinti, kokie Jūsų pagrindiniai lūkesčiai ir atsakyti sau į svarbius klausimus:

 • Ar renkatės natūralų lukštą dėl natūralumo, dėl to, kad mėgstat nenuspėjamus ir įvairius medžio raštus, spalvų derinius ir būtent ta vizualinė įvairovė žavi savo organiškumu, o viena kita šaka ar balana baldo fasade Jums atrodo itin žavu?
 • Norite savo erdvėje matyti medžio paviršius, mėgstate natūralumą, bet norite būti tikri, kad vizualinė išraiška atitiks Jūsų norimus reikalavimus, kad spalvos bus tolygios ir paviršiai neturės šakų ir kitų aktyvių elementų?

Nuo šių lūkesčių išgryninimo turėtų prasidėti kelionė link Jūsų pasirinkimo. Pirmajam, natūralaus vaizdo mylėtojui, greičiausiai labiausiai tiks drožtinis lukštas. Jam būdingos  savybės:

 • Spalviniai pakitimai ir spalvos skirtumai
 • Raštų įvairovė ir netolygumas ilgio ir pločio atžvilgiu
 • Balana
 • Šakos

SVARBU! Labai svarbu suprasti, kad renkantis natūraliausiai atrodantį, drožtinį lukštą didžiausia klaida –  rinktis iš mažo pavyzdžio, kuris niekaip negali atspindėti pilno realaus vaizdo, kadangi pavyzdžiai esantys kataloguose yra nedideli. Pavyzdžių ilgis nesiekia 15cm ar geriausiu atveju 30cm, o plotis dar mažesnis, o tai yra tik maža medžio dalis, kai tuo tarpu baldai ar interjero detalių ilgis siekia 3m ir daugiau, o ir plotis taip pat gerokai didesnis, todėl natūralu, kad vaizdas gali gerokai skirtis.

UAB Vegtomas lukštai

Siekiant nusimatyti – galutinį rezultatą, saugiausiai tai padaryti atvykstant apžiūrėti realaus dydžio lukšto pavyzdžių pas tiekėjus ar baldų gamintojus, kur galime būtų iš lukšto susidėti didesnį paviršių. Padėti įsivaizduoti gali ir specialios programos, kurias siūlo skirtingi lukšto gamintojai. Svarbiausia – neužsakinėti aklai, pasitikint mažu medžiagos pavyzdėliu, nes galutinis rezultatas gali nustebinti ir ne visada maloniai.

ALPI lukštas
Lukšto raštai ir spalvos.

Skirtingos medžių rūšys pasižymi ne tik savitais raštais, bet ir skirtingomis spalvomis. Taigi renkantis turite įsivertinti ar Jums svarbi konkreti spalva ar galite lanksčiai į tai žiūrėti. Jeigu interjero išpildymui reikalingas labai tikslus spalvos tonas, kurio neįmanoma išgauti beicuojant, arba siekiama jog spalva būtų itin tolygi be medžiui būdingų spalvinių pakitimų, tuomet tikslinga būtų rinktis dažytą – mirkytą drožtinį lukštą.

TABU Eucalyptus pomelé dresses the table Rodolfo by @rubelli_group
Lakštinis lukštas.

Gaminamas išlukštenant medžio rąstus ir vėliau sukertant į lakštus, kurie yra dažomi-mirkomi, tuomet suklijuojami ir supjaustomi lakštais. Ši lukšto rūšis greičiausiai tiktų antrajam vartotojų tipui, kurie nori kuo vientisesnio, tolygesnio vaizdo balduose.  Norintiems tokio rezultato specialistas, gali pasiūlyti ALPI (Italija) gamintojo lukštų kolekciją. Kuri pasižymi spalvos vienodumu, prognozuojamu raštu ( vadinasi galutinį rezultatą  daug lengviau numatyti, įsivaizduoti) dažnai kitaip nei renkantis natūralų drožtinį lukštą. Tai palengvina tiek pasirinkimą, tiek ir gamybos procesus, nes sumažėja klaidos tikimybė, lengviau suderinti raštus tiek ilgio tiek pločio atžvilgiu. Pastarųjų įvairovė labai didelė, todėl pasirinkti galės ir įmantrių ir ramių raštų mėgėjai. Taip pat ši lukšto rūšis draugiškesnė gamtai-sunaudojama mažiau medžių, nes susidaro mažiau atliekų dėl tekstūros atkartojamumo ir defektų nebuvimo. Šio tipo lukšto gamyboje naudojamos greitai augančios medžių rūšys.

 

 

Darius Sinkevičius (UAB Vegtomas) vadovas pristatė ir naujas inovatyvias galimybes. Medžio lukštas jau nėra tik kietųjų baldų medžiaga. Vokietijos gamintojas NUO GmbH sukūrė inovatyvią, naujomis savybėmis pasižyminčia medžiagą, todėl medžio lukštas gali būti panaudojamas vietoj tekstilės ar odos minkštų baldų gamyboje, automobilių interjere, aksesuarams ne tik interjere, bet ir madoje.

NUO-design nuotr.

SVARBU! Nors medžio lukštas baldų gamyboje turi labai plačias panaudojimo galimybes,  ( gali būti naudojamas, kai reikalingos kreivalinijinės baldo formos, gali būti presuojamas ant MDF ir frezuojamas ir pan.)  reikia įsivertinti, kad tai “gyva”, natūrali medžiaga, kuri reikalauja atidesnės priežiūros, nėra atspari stipriems mechaniniams pažeidimams, gali keisti savo vizualines savybes bėgant laikui (pavyzdžiui šviesėti). Tačiau tai savybės, kurios ir parodo medžiagos išskirtinumą, tobulą netobulumą, o Jūs turite  įsivertinti ar jos atitinka Jūsų poreikius ir gyvenimo būdą bei filosofiją.

Patarimai.

Specialistas dalinasi patarimais, kurie naudingi tiems kurie jau turi baldus iš medžio lukšto arba dar tik svajoja apie baldus iš šios medžiagos.

1.Kaip prižiūrėti baldus pagamintus iš medžio lukšto.

Baldai pagaminti iš medžio lukštų padengtų plokščių visi be išimties yra padengiami apdailinėmis medžiagomis, kurios ir apsaugo paviršių, t.y suteikia apsaugą nuo įbrėžimų ir kitokio išorinio poveikio. Dažniausiai paviršius reikia valyti su minkštomis šluostėmis ir naudojant valiklius, kurių aprašyme parašyta, kad jie tinka lakuotiems paviršiams. Prieš valant paviršius, nematomoje baldo pusėje rekomenduojame pabandyti pavalyti nedidelį plotą ir taip pasitikrinti ar nepažeidžiame valomo paviršiaus.

2. Medžio lukštu dengtų paviršių nepatartina naudoti virtuvės stalviršiams ir tiems paviršiams, kur gali būti didelis kontaktas su vandeniu, kaip pavyzdys vonios spintelės stalviršio kuris atsiranda po kriaukle.

DWA Design Studio  interjeras

3. Baldus pagamintus iš medžio lukšto reikia apsaugoti nuo UV spindulių, tad šiai dienai dar nėra išrasta apdailinė medžiaga, kuri dėl UV poveikio pati iš savęs 100% nekeistų spalvos ir apsaugotų lukštą, tačiau lakų, alyvų gamintojai pasiekę gerų rezultatų ir turi ką pasiūlyti, kad spalvos pokytis dėl UV būtų kuo mažesnis. Kiekvienam paviršiui, baldinei detalei baldų gamintojai žino kokią apdailinę medžiagą parinkti, kaip pavyzdys stalvišiams naudojami poliuretaniniai laikai, kurie yra atsparesni mechaniniams įbrėžimams ir geriau apsaugo lukštą, sienų skydams ar durelėms reiktų rinktis kitokius lakus. Baldų gamintojai tampriai bendradarbiaudami su apdailos medžiagų tiekėjais parinks tokias medžiagas, kurios užtikrins ilgalaikę apsaugą. Tad visada aptarkite šį klausimą su baldų gamintoju, kuris atliks baldų gamybos darbus.

Išsamiau apie UAB Vegtomas drožtinį, lakštinį medžio lukštą galite peržiūrėti video

Medžio lukšto įvairovė
Medžio lukšto įvairovė