Baldiniai audiniai. Kaip išsirinkti?

 

„Blank Page“ mokymų akademijos nemokamų edukacinių seminarų – mokymų tikslas yra kilstelėti interjero dizainą ir namų įsirengimo procesus į aukštesnį lygį. Kam to reikia? Kad atsirastų dialogas tarp specialistų ir užsakovų, visos pusės galėtų susišnekėti ta pačia kalba. Kad atsirastų daugiau objektyvumo renkantis sprendimus, geriausius savo srities specialistus, ekspertus, kurių patirtys gali apsaugoti nuo nenumatytų klaidų. Tik savo informacinių partnerių dėka galime, skleisti žinią apie savo projektą ir pasiekti platesnę auditoriją. Tad prie mūsų projekto informacinių partnerių yra prisijungę: e-interjeras.ltCityNowDiscontractDelfi Būstas.

 

Į ką reikia atkreipti dėmesį, renkantis audinius baldams ?

 

Tas pats minkštasis baldas gali atrodyti labai skirtingai “aprengtas kitu rūbu”. Baldo dizainui bei praktiniam naudojimui ypač didelę įtaką turi tinkamai parinkti audiniai. Kartais naujas audinys Jūsų sofą ar fotelį gali pakeisti neatpažįstamai ir prikelti naujam gyvenimui.Inga Gecevičienė, įmonės Nevotex atstovė, kasdien susiduria su skirtingais poreikiais ir vizijomis, todėl seminaro metu dalinasi įžvalgomis, kurios padės nepasiklysti baldinių medžiagų gausoje bei rasti sprendimus, labiausiai atitinkančius individualų poreikį.

 

Audinys, natūrali ar dirbtinė oda?

Rinkdamiesi medžiagą baldams pirmiausiai atsižvelgiame į aplinkos, kurioje baldas bus eksploatuojamas, interjerą, kūrybinę viziją, idėją bei pageidaujamos medžiagos rūšį: audinys, dirbtinė ar natūrali oda. Baldinių audinių pasirinkimas yra labai platus. Klientas, kuris renkasi šiuos audinius pirmiausia turi atsakyti  į klausimą – kokiai paskirčiai bus naudojamas baldas? Ar tai bus namų, visuomeninės paskirties, lauko sąlygomis ar drėgnoje patalpoje laikomas baldas? Įvertinus eksploatacijos  sąlygas pasirinkti konkrečiu atveju labiausiai tinkančia baldinę medžiagą, pagal medžiagos technines charakteristikas. Prie baldinių audinių pavyzdžių visuomet rasite ir jų aprašymus. Svarbu mokėti juos perskaityti, teisingai suprasti ir įvertinti pagrindinius techninius rodiklius, kurie padės išsirinkti tinkamiausią audinį, nepriklausomai kokiai paskirčiai renkatės – skiriasi tik vertinimo kriterijai.

Martindeilo testas – audinio tvirtumas arba, kitaip vadinamas, atsparumas dėvėjimuisi yra nustatomas pasaulyje pripažintu audinio trinties testu nepriklausomose laboratorijose, kuris vadinamas Martindeilo testu. Jeigu renkatės audinį pagalvėlėms, aksesuarams, dekoro elementams užtenka, kad Martindeilo testo rezultatai būtų 10 000-15 000 ciklų. O renkantis audinį sėdimosioms baldo dalims rekomenduojami  tie audiniai, kurių Martindeilo testo rezultatai viršija 25 000 ciklų. Jeigu baldas naudojamas nuolat, jame atsiranda ištraukiami mechanizmai – daugiau sąlygų susidaryti trinčiai, tuomet rekomenduojama rinktis audinį, kurio tvirtumo testo rezultatai viršija 40 000 ciklų. Visuomeninės paskirties baldų audinių Martindeilo testo rezultatai turėtų būti ne mažiau 50000 / 60 000 ciklų.

Pilingo testas – labai dažnai pamirštamas rodiklis, tačiau labai svarbus. Jis parodo, kiek audinys yra atsparus pūko susidarymui ant paviršiaus. Visiems gerai pažįstamas posakis, “audinys susipumpuravo” arba “ audinys nusiburbuliavo”. Taip pakitęs audinys neatrodo estetiškai ir kad to išvengtume, turime įvertinti pasirenkamo audinio pilingo testą. 5 balai yra aukščiausias galimas rezultatas. Jeigu renkatės audinį intensyvaus naudojimo baldui, patartina rinktis tokį, kurio pilingo testo balas kuo aukštesnis, idealiu atveju –  4/5.

Atsparumas šviesai – itin svarbus rodiklis, nusakantis audinio spalvos atsparumą blukimui. Svarbu įvertinti šį rodiklį, priklausomai nuo baldo eksploatavimo sąlygų. Jei baldas bus naudojamas vidaus patalpose, visiškai pakanka 4-6 balų įvertinimo blukimui, tačiau jei baldas stovės stiklinėje oranžerijoje ar lauke, reikėtų rinktis nuo 6 iki 8 balų atsparumą blukimui atitinkantį audinį.

Atsparumo ugniai standartas – audiniai yra testuojami dėl jų atsparumo ugniai, t.y. užsiliepsnojimui. Tai ypač svarbi audinio savybė renkantis audinius visuomeninės paskirties baldams, taip pat baldams, kurie laikomi netoli židinio ar kito ugnies šaltinio. 

Valymo būdas – svarbu atkreipti dėmesį į priežiūrą, kuri visada turi būti pateikta renkantis audinį. Prižiūrint audinį ne pagal pateiktus nurodymus, pažeidžiamas audinio pluoštas ir prarandamos jo atsparumo savybės, kurias apibrėžia anksčiau aptarti testai.

Yra dar daug baldinio audinio testavimo būdų, tokių, kaip atsparumas tempimui, plėšimui, trynimui, prakaitui, siūlės tvirtumui ir kiti, tačiau tiek baldų gamintojai, tiek vartotojai didžiausią dėmesį skiria audinio atsparumui trinčiai, pumpuravimuisi, blukimui, degumui ir priežiūrai.

Audinio savybes ir išvaizdą nulemia siūlų, iš kurių jie audžiami, žaliava. Pluoštai skirstomi į natūralaus, dirbtinius ir sintetinius.

  • Natūralus pluoštas – vis dar dažnai klientai atsisako šio pluošto audinių, tačiau labai svarbu suprasti, kad baldinio audinio gamybai naudojamas natūralus pluoštas yra apdirbamas taip, kad būtų atsparus trinčiai, pilingui bei valymui. Nevotex atstovė siūlo nebijoti natūralių pluoštų, tokių, kaip medvilnė, linas, vilna. Jie pasižymi antibakterinėmis savybėmis, gerai sugeria drėgmę, nesukelia alergijos.
  • Dirbtinis pluoštas- tai cheminio proceso metu iš natūralių medžiagų pagamintas pluoštas, pasižymintis stipresnėmis atsparumo, pumpuravimosi ir kitomis savybėmis.
  • Sintetinis pluošta- tai poliesteris, poliamidas ir kiti sintetiniu būdu išgaunami pluoštai. Sintetinis pluoštas yra sukurtas žmogaus, todėl jam suteikta daugybė naudingų savybių: neglamžus, patvarus, lengva priežiūra ir ilgaamžis.
Nevotex Baldiniai Audiniai
Baldinių audinių tendencijos.

 

Buklė ir jo tipo audiniai.

Stambaus pynimo buklės audiniai, kuriantys prabangų minkštumo, natūralumo ir jaukumo įspūdį, vis dažniau sutinkami šiuolaikiniuose interjeruose ir panašu, kad greitu metu neužleis savo pozicijos. Greičiausiai todėl, kad namų jaukumas dabar kaip niekad svarbus, o šis audinys suteikia nepaprastą jaukumo jausmą.

Ryškios spalvos.

Kasmet spalvų institutas Pantone, sukūręs tarptautiniu mastu naudojamą sistematizuotą spalvinę sistemą, išrenka metų spalvą, kuri šiais 2022-aisiais metai yra „Very Pery“. Tai žaismingas violetinės ir raudos spalvos atspalvis, su melsvais pustoniais, siūlančiais ir demonstruojančiais linksmą, džiaugsmingą požiūrį bei drąsų kūrybiškumą. Ryškios ir įkvepiančios spalvos atkeliauja ir į baldinių medžiagų pasaulį. Jeigu per daug rizikinga  tokias spalvas rinktis visam minkštajam baldui, specialistė  pataria rinktis saugesnį variantą ir išskirtinių spalvų audinius naudoti akcentinėms detalėms: pagalvėlėms, dekoro elementams.

Tvarumas.

Atsižvelgiant į aktualias globalines problemas, tokias kaip oro tarša, klimato kaita ir vandens sunaudojimas, stengiamasi ieškoti  audinių gamybos sprendimų, mažinančių poveikį aplinkai. Perdirbta medvilnė, vilna, sintetiniai pluoštai, plastiko buteliai, tampantys pluoštu, iš kurio audžiami audiniai – tai jau dabartis ir greičiausiai ateitis, renkantis  audinius baldams. Puikus šios tendencijos atspindys audiniai, gaminami iš perdirbtos vilnos. Jie stebina išskirtiniu tvarumu. Jeigu vienam kilogramui vilnos pagaminti į aplinką yra paleidžiami 9 kilogramai anglies dioksido, tai perdirbtos vilnos kilogramui sukuriama tik 0,5 kg anglies dioksido. Taigi, perdirbtos vilnos audinys yra kuriamas tausojant aplinką  dėl mažesnio energijos ir vandens resursų suvartojimo, tiek ir dėl mažesnio anglies dioksido poveikio jai.

Nevotex komanda kasdien dirba, kad naujai kuriami audiniai baldams prisidėtų prie tvarumo. Geriausias  pavyzdys yra audinys, kuris pagamintas įtraukiant naująsias tvarias technologijas, kai šio audinio pluoštas pagamintas iš įvairių perdirbtų medžiagų, kurios didžiausiose pasaulio gamybinėse įmonėse nebuvo panaudotos dėl kokybės standarto neatitikimo. Šis audinys yra išaustas bei nudažytas visiškai nenaudojant vandens, sertifikuotas ,visuotinai pripažintais ekologiniu standartu Oeko-Tex bei perdirbtų medžiagų standartu Global Recycled Standard (GRS).

Bukle Audinys
Natūrali oda.  

Natūralumą vertinantys klientai dažnai pasirenka baldams medžiagą – natūralią odą.  Natūrali oda yra skirstoma į tris rūšis:

  • Koreguota – odos paviršius dengiamas įvairiais dažų bei kitais apsauginiais sluoksniais, paslepiančiais visus nelygumus ant natūralaus odos paviršiaus ir apsaugančiais nuo aplinkos poveikio ir drėgmės įsigėrimo, tačiau tokia oda yra kietesnė, ne tokia maloni lietimo pojūčiui.
  • Šiek tiek koreguota – odos paviršius yra padengiamas specialiu plonu apsauginiu sluoksniu, siekiant sumažinti natūralius odos nelygumus ir apsaugoti odos paviršių nuo drėgmės įsigėrimo, aplinkos poveikio. Taip apdirbtos odos paviršius išlieka pralaidus orui, todėl oda yra minkšta ir elastinga.
  • Nekoreguota- odos paviršius yra nešlifuojamas, todėl natūralūs odos paviršiaus nelygumai išlieka ant jo. Randai, įbrėžimai ir matomi odos žymėjimai dažnai vertinami kaip odos paviršiaus neatitikimai, tačiau toks vertinimas nėra teisingas. Atvirkščiai, tai reiškia, kad tokios odos paviršius nebuvo koreguotas išlaikant natūralų odos autentiškumą.  Tokio apdirbimo oda yra visiškai pralaidi orui bei drėgmei, yra minkštesnė ir elastingesnė bei labai maloni lytėjimui.

Taigi, jei rinksitės odą baldams, kurie bus naudojami valgomojo, kavinių ar viešojo sektoriaus baldams, vertėtų rinktis koreguotą arba šiek tiek koreguotą odą, siekiant išvengti maisto bei gėrimų dėmių įsigėrimo, nes į nekoreguotos odos paviršių tokios dėmės žymiai greičiau įsigers.  Renkantis odą baldams, kurie bus naudojami namų komforto zonose, patartina rinktis minkštą, nekoreguotąją ar pusiau koreguotąją odą.

Naturali Oda
Dirbtinė oda.

Dirbtinės odos skirstomos į poliuretano (trumpinamo kaip PU pagrindo dirbtinė oda) ir polivinilclorido pagrindo (PVC) . Polivinilchloridas yra kietas plastikas, todėl dažniausiai jo gamybos metu įvedami ftalatų priedai, suteikiantys dangai minkštumą. Ftalatų priedai yra toksiška medžiaga ir išsiskiria iš PVC dangos, todėl siūlome naudoti dirbtines odas be ftalatų, nes tokia dirbtinė oda neturi būdingo specifinio kvapo ir yra ilgaamžiškesnė.

Vienas iš svarbių aspektų aplinkosaugai, kad polivinilchlorido danga gali būti perdirbama, o poliuretano danga – negali.  Bet PU pagrindo dirbtinė oda yra artimesnė natūralios odos minkštumui ir pojūčiui lyginant su PVC. Poliuretano pagrindo dirbtinė oda pasižymi aukštesnėmis priežiūros ir atsparumo dilimui savybėmis. Ji yra ypač elastinga,  todėl galima naudoti vintažinio stiliaus chesterfield baldų gamybai ir ten, kur reikalingas didesnis elastingumas.

Renkantis dirbtinę odą svarbu atkreipti dėmesį, kad apatinis ir viršutinis odos sluoksnis būtų panašaus elastingumo ir tempimo metu išlaikytų jį vienodą . Jei viršutinis sluoksnis yra elastingesnis už apatinį, tempimo metu gali sutrukti sanklija tarp sluoksnių ir atsiras paviršiaus pažeidimai. Tiek natūralios, tiek dirbtinės odos techninės charakteristikos yra testuojamos kaip prieš tai aptartų baldinių audinių, todėl reikėtų vadovautis prieš tai pateiktais duomenimis.

Dirbtinės odos
Natūralūs ir dirbtiniai kailiai.

Vis dažniau interjeruose matomi kailiai, tiek natūralūs tiek ir dirbtiniai. Jie taip pat priskiriami odų kategorijai. Natūralus kailis namuose visuomet kurs jaukumo, šilumos jausmą. Jei klientas ieško alternatyvos natūraliam kailiui, tai dirbtiniai kailiai taip pat gali tapti puikiu akcentu ir interjero dekoravimo elementu.

Taigi, vieno atsakymo, kokia baldinė medžiaga: audinys, natūrali ar dirbtinė oda yra geriausias pasirinkimas, tikrai nėra. Kiekvienas klientas turi įsivertinti savo poreikius, kūrybinę viziją, baldo stilistiką ir eksploatacines sąlygas ir pagal tai pasirinkti labiausiai  lūkesčius atitinkančią medžiagą. Aptarkite visus savo poreikius su šių medžiagų specialistais, kurie patvirtins arba pakoreguos Jūsų pasirinkimą. Tokiu būdu teisingai parinkta baldinė medžiaga atitiks Jūsų lūkesčius ir minkštasis baldas džiugins Jus ir Jūsų aplinką kiekvieną dieną.

Natūralus kailis